Czy osadzony może ubiegać się o umorzenia odsetek alimentacyjnych?

Witam mam pytanie czy osadzony może ubiegać się o umorzenie odsetek za alimenty?

Pytanie od: Klaudia


Nasz ekspert odpowiada

Roszczenie alimentacyjne ma szczególny charakter. Alimenty mają stanowić podstawowe źródło utrzymania dla uprawnionego, dlatego podlegają wzmocnionej ochronie. W przypadku, w którym zobowiązany do alimentów nie wywiązuje się z obowiązku, uprawniony może ubiegać się o płacenie alimentów przez fundusz alimentacyjny (tak, by mieć z czego żyć). Z kolei fundusz po wpłaceniu ich uprawnionemu może ścigać o zapłatę zobowiązanego. W zależności od tego, czy alimenty mają być zapłacone uprawnionemu czy funduszowi, różne są podstawy prawne związane z umorzeniem odsetek.

W przypadku rozliczania się z uprawnionym, o umorzeniu odsetek decyduje uprawniony. Może dojść do sytuacji, w której decyzja taka będzie podejmowana przez sąd np. w zwiazku z tym, że zobowiazania alimentacyjne narosły bez winy dłużnika.

Kto może umorzyć należności wynikające ze świadczeń funduszu alimentacyjnego?

W przypadku funduszu alimentacyjnego podstawą do umorzenia odsetek, albo innych należności jest art. 30 Ustawy o pomoc osobom uprawnionym do alimentów zgodnie z którym możliwe jest umorzenie należności w określonej w przepisie proporcji w przypadku skutecznej egzekucji zaległości alimentacyjnych przez min. 3 lata (30%). W przypadku skutecznego egzekwowania alimentów przez 7 lat, możliwe jest umorzenie 100% należności dodatkowych. Organ administracji może ponadto decyzją administracyjną umorzyć należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego łącznie z odsetkami w całości lub w części, odroczyć termin płatności albo rozłożyć na raty, uwzględniając sytuację dochodową i rodzinną.

2
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.