Czy przy wspólnym rozliczeniu komornik może zająć zwrot podatku, jeśli tylko jeden z małżonków jest dłużnikiem?

Jestem osobą bezrobotną i rozliczamy się wspólnie z małżonkiem, mąż ma zasądzonego komornika i ma on zabrać zwrot z podatku. Moje pytanie jest natomiast takie czy jeśli mąż ma komornika a rozliczamy się razem czy komornik ma prawo zająć zwrot z podatku?

Pytanie od: Ktos


Nasz ekspert odpowiada

Zwykle każdy odpowiada za zobowiązania (w tym zobowiązania podatkowe) za siebie i swoim majątkiem. Małżonkowie mogą jednak odpowiadać za zobowiązania podatkowe solidarnie. Taka zasada odpowiedzialności solidarnej za zobowiązania podatkowe wynikające z art. 92 § 3 Ordynacji podatkowej może być stosowana jedynie wobec małżonków wspólnie opodatkowanych na podstawie przepisów prawa (tj. musi z nich wynikać). Jeśli nadpłata w podatku dochodowym od osób fizycznych przypada rozliczającym się wspólnie obojgu małżonkom solidarnie, to wierzytelność o zwrot nadpłaconego podatku również ma charakter solidarny.

Jeśli Urząd Skarbowy, który ma przelać nadpłatę na rachunek małżonków (albo jednego z nich) otrzyma zajęcie od komornika na podstawie wyroku (albo nakazu) dotyczącego tylko jednego z nich nie powinien przekazywać komornikowi ww. nadpłaty jeśli wyrokowi nie nadano klauzuli przeciwko obu małżonkom (na podstawie art. 787 k.p.c. jest to możliwe jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika).

Kwestia ta długo była przedmiotem wątpliwości i rozbieżnych interpretacji, ale rozwiał je Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 27.03.2014 r. w sprawie II FSK 878/12, w którym wskazał, że Urząd Skarbowy nie może zapłacić należności z tytułu nadpłaty do komornika egzekwującego długi jednego małżonka.

0
/ 5
(liczba głosów: 
0
)
Twoja ocena

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.