Ile wynosi opłata egzekucyjna od umowy zwolnienia z długu?

Czy wg art. 29 Ustawy o kosztach komorniczych - umowa zwolnienia z długu jest porozumieniem skutkującym opłatą od dłużnika w wysokosci 10% czy od wierzyciela w wysokosci 5% czy opłata wg. innego (ew jakiego) artykułu przedmiotowej ustawy?

Pytanie od: Stanisław


Nasz ekspert odpowiada

Jeśli umowa zwolnienia z długu została zawarta już po wszczęciu postępowania egzekucyjnego, to opłata będzie obciążać dłużnika - wierzycielowi wówczas nie można zarzucić niecelowego wszczęcia postępowania z art. 30 ustawy o kosztach komorniczych.

Zgodnie z art. 29 Ustawy o kosztach komorniczych, komornik mógłby obciążyć wierzyciela opłatą jeśli to wierzyciel złożyłby wniosek o umorzenie postępowania. W takim wypadku wierzyciel zapłaciłby opłatę w wysokości 5%. Jeżeli jednak wierzyciel wskaże, że wniosek wynika z porozumienia z dłużnikiem - opłata powinna obciążyć dłużnika (dalej 5%). Wartość opłaty wzrasta do 10% jeśli porozumienie nastąpiło po upłwie miesiąca od dnia doręczenia dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji. 10% liczone jest wówczas od wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania.

0
/ 5
(liczba głosów: 
0
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.