Kiedy oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku jest nieważne?

Kiedy oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku jest nieważne i czy można zmienić oświadczenie o odrzuceniu lub przyjęciu spadku?

Pytanie od: Mario85


Nasz ekspert odpowiada

Ważność oświadczeń woli regulowana jest w kodeksie cywilnym, przy czym oświadczenia o przyjęciu/odrzuceniu spadku mają swoją odrębną regulację.

Nieważne jest np. oświadczenie woli o przyjęciu/odrzuceniu spadku złożone pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu (art. 1018 par. 1 k.c.). Zgodnie z ogólnymi zasadami dotyczącymi oświadczeń woli, nieważne będzie oświadczenie woli złożone w stanie wyłączającym świadome albo swobodne podjęcie decyzji i wyrażenie woli, co dotyczy w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego zaburzenia czynności psychicznych (np. pod wpływem leków zaburzających świadomość, percepcję itd.) - art. 82 k.c.

Oświadczenie nie może być odwołane (art. 1018 par. 2 k.c.), ale jeżeli zostało żłożone pod wpływem błędu lub groźby, możliwe jest uchylenie się od niego przed sądem z wyjaśnieniem przyczyn błędu albo okoliczności groźby (art. 1019 k.c.).

2.8
/ 5
(liczba głosów: 
9
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.