Opłaty komornicze za ściąganie alimentów wypłaconych z Funduszu Alimentacyjnego

W 2013 r. przeszłam na fundusz alimentacyjny, który został ścigany przez komornika przez 2 lata. Następnie z niego zrezygnowałam. Wróciliśmy z partnerem do siebie. Po paru latach otrzymałam pismo od komornika o długu partnera w wysokości ponad 30 tysięcy zł. Odniosłam się do tego pisma i umorzyłam dług. Sądziłam, że skoro zrezygnowałam z funduszu to żadne wierzytelności nie zostaną ściągane. Teraz okazuje się że komornik ściągnął opłatę stosunkowa 5% czyli 1653 zł od długu według mnie widmo ponieważ dług został umorzony, który nie powinien zaistnieć. Czy komornik słusznie pobrał opłatę? Oczywiście innych opłat było mnóstwo, rozumiem koszty korespondencji itd. ale pobrał 3 opłaty stosunkowe 15% - 305 zł, 8% - 624 zł i 5% - 1653 zł.

Pytanie od: Katarzyna


Nasz ekspert odpowiada

Jeśli fundusz alimentacyjny wypłaci alimenty uprawnionemu do alimentów (zwykle na ręce matki), to sam staje się uprawniony do ściągnięcia wypłaconych pieniędzy od tego, kto faktycznie powinien był je płacić, czyli od dłużnika alimentacyjnego - ojca. Wynika to z art. 27 Ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Zatem w zakresie tych kwot, które były wypłacone z funduszu (suma wypłat przez 2 lata), dziecko i matka przestali być wierzycielem, a stał się nim fundusz.

Oznacza to, że matka nie ma prawa do umorzenia takiej należności, bo to nie ona może się domagać spłaty. Umorzenia może dokonać tylko fundusz w wyjątkowych przypadkach, albo po co najmniej 3-letniej regularnej spłacie zadłużenia.

Komornik zatem był uprawniony do naliczenia i pobrania opłaty. Wartości pokazują, że opłaty liczone są wg. starych przepisów i część została naliczona jako 8% bo była egzekwowana z wynagrodzenia albo rachunku bankowego, a część 15% - bo z innych elementów majątku. Co do weryfikacji poprawności obliczenia wartości niestety mam zbyt mało danych do przeprowadzenia dogłębnej analizy.

5
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.