Podatek od działalności gospodarczej a rozdzielność majątkowa

Sąd ustanowił na wniosek męża przymusową rozdzielność majątkową. Czy ja dalej odpowiadam za podatek od prowadzonej działalności gospodarczej męża? Jest to działalność prowadzona w budynkach, których jestem współwłaścicielem. Urzad gminy dalej nalicza na mnie ten podatek tak jakby nie było rozdzielności.

Pytanie od: Anna


Nasz ekspert odpowiada

Podatki od prowadzonej działalności gospodarczej zwykle obciążają podatnika prowadzącego taką działalność - szczególnie w zakresie podatku VAT i PIT, z jakimi mamy do czynienia najczęściej. Przepis art. 29 Ordynacji podatkowej zakres odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe osób pozostających w związku małżeńskim "rozszerza" taką odpowiedzialność na majątek wspólny podatnika i małżonka. W art. 29 § 2 Ordynacji uregulowano skutki prawne ustania wspólności majątkowej i wskazał, że nie odnoszą się one do zobowiązań podatkowych powstałych przed dniem zniesienia wspólności majątkowej prawomocnym orzeczeniem sądu. Jeśli naliczony podatek dotyczy takich zobowiązań - urząd działa zgodnie z prawem.

W treści pytania wspomniano jednak o urzędzie gminy, który zwykle nie zajmuje się wymienionymi wyżej podatkami, a raczej nalicza np. podatek od nieruchomości. Jak wspomniano pytający jest współwłaścicielem nieruchomości, a tym samym - zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych jest zobowiązany do zapłaty podatku (art. 3 ust. 4). Zwykle jeśli przedsiębiorca używa nieruchomości innej osoby w działalności gospodarczej, to albo zobowiązuje się do pokrywania podatku w całości, albo płaci np. czynsz najmu lub dzierżawy, z którego właściciel część może przeznaczyć na zapłatę podatku od nieruchomości.

5
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.