Podatek od spadku i darowizn przy dziedziczeniu nieruchomości

Mam pytanie odnośnie ulgi podatkowej. Po śmierci rodziców dom został odziedziczony przez trójkę rodzeństwa. Dostępne informacje mówią o tym, iż skorzystanie z ulgi podatkowej jest możliwe pod warunkiem spełnienia określonych wytycznych, na przykład spłata kredytu hipotecznego. Czy każdy z rodzeństwa rozlicza sie indywidualnie ze swojej części przedstawiając spełnienie wspomnianych warunków, czy należy tego dokonać całościowo - jako jedna wartość uzyskana na drodze sprzedaży? Dziękuję za odpowiedź.

Pytanie od: Maja


Nasz ekspert odpowiada

Pytanie jest trochę nieprecyzyjne - nie jestem pewna o jaki podatek chodzi, dlatego odpowiedź formułuję pod kątem podatku od spadków i darowizn jako wiążącego się naturalnie z dziedziczeniem.

Nabycie nieruchomości w drodze dziedziczenia wiąże się zwykle z koniecznością uiszczenia podatku od spadków i darowizn. Jednakże dzieci (zstępni) zwolnione są z tego podatku, o ile złożą w terminie do właściwego urzędu skarbowego deklarację podatkową SD-Z2. Podstawą zwolnienia z podatku jest przepis art. 4a Ustawy o podatku od spadków i datrowizn. Należy jednak skrupulatnie przestrzegać terminu dla złożenia deklaracji - jej niezłożenie powoduje, że zwolnienie "całościowe" przepada.

0
/ 5
(liczba głosów: 
0
)
Twoja ocena

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.