Poszerzenie zakresu obowiązków osobie w wieku przedemerytalnym

Czy w dobie kryzysu, a co za tym idzie w związku z trudną sytuacją kadrową w firmie, pracodawca może poszerzyć zakres czynności osobie w wieku przedemerytalnym bez zwiększenia wynagrodzenia lub wręczyć porozumienie zmieniajace, albo wypowiedzenie zmieniające. Może lepiej iść pracodawcy na rękę... Czy nadal taka osobę chroni kodeks pracy?

Pytanie od: Slonko


Nasz ekspert odpowiada

Przepisy wprowadzane w związku z koronawirusem nie naruszyły ochrony pracowników w wieku przedemerytalnym. Dalej obowiązuje art. 39 k.p., zgodnie z którym pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. I dalej obowiązuje ograniczenie możliwości składania wypowiedzeń zmieniających pracownikom w wielu przedemerytalnym z art. 42 k.p. do przypadków wskazanych w art. 43 k.p. - tj. wyłącznie jeśli wypowiedzenie stało się konieczne ze względu na:

  • wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której pracownik należy,
  • stwierdzoną orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do jej wykonywania.

Nie jest jednak wykluczone skierowanie pracownika do innej pracy przez okres 3 miesięcy w roku, zawarcie porozumienia zmieniającego umowę oraz rozwiązanie umowy dyscyplinarne.

Warto dodać, że przekazanie do wykonywania dodatkowych czynności może, ale nie musi wiązać się ze zmianą umowy o pracę. Nie będzie tak w przypadku, w którym nowe czynności objęte są zakresem obowiązków na danym stanowisku. Jeśli jednak wykonywanie tych nowych czynności nie jest możliwe do połączenia z dotychczasowymi w zwykłym czasie pracy, pracownik powinien zwrócić pracodawcy uwagę na to, że ich realizacja może wymuszać stałą pracę w nadgodzinach, a to pozostawałoby w sprzeczności z kodeksem pracy (nadgodzin nie można planować).

5
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.