Przedawnienie roszczeń z nakazu sądowego

Czy komornik może zająć zwrot podatku jeśli dług jest przedawniony? Po 7 latach od nakazu sądowego dostałam pismo o zajęciu wynagrodzenia i nadpłaty podatku. Przez te 7 lat nie dostawałam żadnych pism ani nie podpisywałam ugody. Prawdopodobnie korespondencję wysyłano na stary adres.

Pytanie od: Renata


Nasz ekspert odpowiada

Kiedyś komornicy nie mieli żadnych uprawnień do kwestionowania wniosku wierzyciela - mogli zbadać jedynie, czy orzeczenie sądu na podstawie którego wszczynają postępowanie istnieje i jest ważne. Jeśli weryfikacja wypadła pozytywnie pod tym kątem, komornik musiał być śplepo posłuszny wyrokowi i go wykonywać. To się zmieniło w 21.08.2019 roku, z chwilą wejścia w życie art. 804 § 2 k.p.c. Ten przepis zobowiązuje komornika do weryfikacji, czy roszczenie objęte orzeczeniem sądowym nie jest przedawnione (ale komornik ogranicza się tylko do analizy treści wyroku, czy też nakazu). Jeśli okaże się, że roszczenie jest przedawnione, komornik odmawia wszczęcia egzekucji.

Żeby uniknąć takiego skutku wierzyciel powinien przedstawić razem z wnioskiem egzekucyjnym dokument, z którego wynika, że wyrok uległ przedawnieniu.

Aktualnie nakaz, czy wyrok przedawnia się po 6 latach. Taki termin przedawnienia obowiązuje od 2018 roku - wcześniej obowiązywał termin 10-cio letni. Jeśli nakaz zapłaty został wydany w starym stanie prawnym, w 2013 roku, to z dużym prawdopodobieństwem będzie miał do niego zastosowanie 10-letni okres przedawnienia, a tym samym - przedawni się w 2023 roku. Oczywiście szczegółowe okoliczności sprawy mogą prowadzić do odmiennych wniosków, dlatego warto przedstawić sprawę szczegółowo prawnikowi, który pomoże ocenić to, czy nie upłynął termin przedawnienia.

5
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.