Przekazanie należności z ZUS do komornika

W czasie pobierania renty jednocześnie pracowałem, po rozliczeniu rocznym okazało się, że ZUS wypłacał mi zawyżoną rentę. Jednocześnie z tej renty było zajęcie alimentów. ZUS wezwał mnie do zwrotu nadpłaconej części, poprosiłem o rozłożenie długu na raty. W tym miesiącu ZUS wysłał mi tą minimalną kwotę renty, ale zadzwoniła żona z informacją, że nie dostała pieniędzy. Po telefonie do komornika okazalo się, że ZUS nie przesłał tych 60% należnych komornikowi, czy to jest zgodne z prawem? Nie było żadnego listu, żadnej informacji.

Pytanie od: Adrian


Nasz ekspert odpowiada

Jeśli rencista pobierał świadczenie z ZUS w wysokości zawyżonej albo pobierał, mimo że świadczenie nie było mu należne, to zgodnie z art. 138 Ustawy o rentach i emeryturach z FUS, zobowiązany jest do jego zwrotu. ZUS uprawniony jest do potrącenia kwot przypadających do zwrotu z aktualnych świadczeń na podstawie art. 139 ust. 1 pkt. 2 ww. ustawy.

ZUS powinien udzielić renciście informacji o dokonanych potrąceniach i kwota pozostałych do spłaty. W przypadku podjęcia rozmów o spłacie w ratach i zawarcia takiego porozumienia, ZUS powinien działać zgodnie z jego treścią.

5
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.