Renta socjalna a zajęcie komornicze

Czy może mi komornik zająć rentę?

Pytanie od: Agnieszka


Nasz ekspert odpowiada

O tym, czy zajęcie renty socjalnej jest zgodne z prawem pisaliśmy już tu

https://kapitalni.org/pl/porady-eksperta/agnieszka-kowalczyk/czy-komornik-moze-zajac-rente-socjalna/id/773.

Nie ma przepisów wyłączających rentę socjalną, ale często pracownicy ZUS wyrażają stanowisko, że akurat renta socjalna jest wolna od zajęcia i odmawiają wykonania zajęć komorniczych (dlatego warto dowiedzieć się jakie podejście ma miejscowy ZUS). Kwoty wolne od egzekucji określa art. 141 Ustawy o rentach i emeryturach z FUS i często renta socjalna pokrywa się z kwotą wolną od zajęcia, co może sprzyjać sytuacji dłużnika.

5
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.