Rezygnacja z środków określonych w zapisie bankowym

Czy beneficjent może zrezygnować (zrzec się prawa) do środków określonych i zablokowanych przez bank na mocy dyspozycji na wypadek śmierci? Jaka powinna być forma takiej rezygnacji? Czy rodzi ona skutki podatkowe - choć trudno wyobrazić sobie formę zgłoszenia wynoszącą 0. Beneficjent jest wnuczką czyli dyspozycja jest prawidłowa i skuteczna, ale nie chce przyjąć środków.

Pytanie od: Ewa


Nasz ekspert odpowiada

Dyspozycja posiadacza rachunku bankowego na wypadek śmierci (tzw. zapis bankowy z art. 56 Prawa bankowego) jest czynnością prawną jednostronną, która wywołuje skutki z chwilą śmierci posiadacza rachunku. Skutek jaki powstaje to zobowiązanie banku do wypłaty osobie wskazanej przez posiadacza rachunku określonej kwoty oraz uprawnienie tej osoby do odebrania takiej kwoty. Ze względu na to, że jest to czynność prawna jednostronna, osoba wskazana jako beneficjent wypłaty nie może zapobiec wskazaniu jej jako uprawnionej do domagania się zapłaty.

Jednakże już po ziszczeniu się przesłanek tj. po śmierci posiadacza rachunku, uprawniony może zrzec się roszczenia np. przez pisemne oświadczenie o tym, że zwalnia dłużnika (bank) ze zbowowiązania (art. 508 k.c.). Problematyczne byłoby wówczas ustalenie, czy kwota objęta dyspozycją wróci do masy spadkowej, czy nie. Warto podkreślić, że przyjęcie wpłaty na podstawie dyspozycji z art. 56 prawa bankowego jest prawem beneficjenta, a nie jego obowiązkiem, zamtem może nie przyjąć wpłaty.

Co do obowiązków podatkowych - nie przyjęcie środków powinno być podatkowo - obojętne (nie będzie przychodu, nie będzie podatku dochodowego). Ale może być podstawą dla wierzycieli beneficjenta do domagania się uznania czynności za bezskuteczną, albo do zajęcia wierzytelności o wypłatę kwoty objętej dyspozycją.

5
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.