Umorzenie części kosztów komorniczych po ugodzie z wierzycielem - czy jest możliwe?

Spółdzielnia mieszkaniowa skierowała przeciwko mnie do sądu 9 spraw sądowych w wyniku zadłużenia (niepłacenia czynszu). W każdej z tych spraw występowały koszty komornicze. Udało mi się podpisać ugodę ze spółdzielnią mieszkaniową w wyniku której płacę miesięcznie ponad 800 zł. Kwota do spłaty to ponad 30 tys. zł. Otrzymałem od komornika listy o umorzeniu spraw sądowych. Pozostały jednak koszty komornicze w wysokości 8 500 zł, które ratalnie komornik potrąca mi z wypłaty. Jednocześnie płacę alimenty, więc po potrąceniu 3/5 wypłaty pozostaje mi na życie 940 zł. Czy mogę zwrócić się do komornika (bezpośrednio lub poprzez sąd) o anulowanie np. połowy kosztów komorniczych z uwagi np. na niski nakład pracy komornika, niewspółmierność kosztów do tego nakładu oraz sytuację majątkową dłużnika?

Pytanie od: pegad


Nasz ekspert odpowiada

W przypadku potrącania kosztów egzekucji przez komornika po zawarciu ugody, warto w pierwszej kolejności sprawdzić, czy komornik prawidłowo obliczył wysokość opłaty.

Zgodnie z Ustawą z dnia 28 lutego 2018r. o kosztach komorniczych (Dz. U. 2019 poz. 2363) - jeśli na skutek zawarcia porozumienia między dłużnikiem, a wierzycielem doszło do umorzenia postępowania - dłużnika obciąża opłata w wysokości 10% wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania, chyba że porozumienie zostało zawarte w terminie 1 miesiąca od dnia doręczenia dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu postępowania egzekucyjnego - wówczas - w wysokosci 3%. Należy zatem sprawdzić, czy porozumienie zostało zawarte w tym terminie, czy nie i czy wartość jest prawidłowa (przy roszczeniu w wysokości 30 000 zł opłata nie powinna przekraczać 3 000 zł, ale do tego mogą dojść koszty poniesione przy postępowaniu egzekucyjnym). W przypadku zawyżenia opłaty, należy zaskarżyć postanowienie o jej ustaleniu. Jeśli postanowienia nie wydano, należy domagać się jego wydania.

Jeśli weryfikacja obliczeń wykaże, że opłata jest obliczona prawidłowo, dłużnik zawsze może złożyć wniosek o obniżenie opłaty egzekucyjnej za egzekucję świadczeń pieniężnych, jeżeli przemawiają za tym szczególne okoliczności odnoszące się do nakładu pracy komornika lub sytuacji majątkowej dłużnika oraz wysokości jego dochodów (art. 48 ust. 1 ww. ustawy). Wniosek powinien być złożony w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia komornika o pobraniu albo ustaleniu opłaty.

3.5
/ 5
(liczba głosów: 
2
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.