Umorzenie zadłużenia w ZUS - czy ZUS może umorzyć zadłużenie bądź odsetki od zaległych składek?

Czy ZUS można anulować odsetki bądź zadłużenie?

Pytanie od: Mario85


Nasz ekspert odpowiada

Zakład Ubezpieczeń Społecznych działa na podstawie ściśle określonych przepisów. Nie może "sam z siebie" zadecydować o anulowaniu odsetek tj. częściowemu umorzeniu zobowiązania. Zwykle też ZUS nie umarza odsetek, a chętniej rozkłada spłatę należności na raty na warunkach przewidzianych Ustawą z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych i Ordynacją podatkową.

Rozłożenie zadłużenia w ZUS na raty

W celu rozłożenia należnosci na raty należy wypełnić wniosek na druku udostępnianym w jednostkach ZUS oraz złożyć wymagane dokumenty. Zwykle urzędnicy ZUS współdziałają z osobą, która zamierza spłacić należnosci wspierając ją przy ustalaniu takich rat, które jest w stanie realnie zapłacić.

Umorzenie długu i odsetek w ZUS

Umorzenie może nastąpić w przypadku stwierdzenia całkowitej nieściągalności (np. jeśli dłużnik zmarł, albo sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości z uwagi na całkowity brak majątku, należność nie została zaspokojona w postępowaniu likwidacyjnym) bądź ze względu na ważny interes osoby zobowiązanej (np. ubóstwo zobowiązanego zagrażające jego egzystencji, zdarzenia losowe i klęski żywiołowe albo choroba powodująca niemożność spłaty). Szczegółowe zasady umorzenia reguluje art. 28 Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz art. 17 Ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o zmianie niektórych ustaw.

3.3
/ 5
(liczba głosów: 
10
)
Twoja ocena

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.