W jakim czasie syndyk powinien wypłacić odprawy pracownicze?

Ile ma czasu syndyk do wyplaty należnych odpraw?

Pytanie od: Szpydek


Nasz ekspert odpowiada

Odprawy wpłacane pracownikom upadłego przedsiębiorcy przez syndyka należą do należności pracowniczych. Zgodnie z przepisami prawa upadłościowego syndyk wypłaca kwoty z masy upadłości w kolejności oznaczonej w przepisach prawa. Należności pracowników w dużej części należą do tzw. pierwszej kategorii (art. 342 ust. 1 pkt. 1 Prawa upadłościowego), która obejmuje przypadające za czas przed ogłoszeniem upadłości należności ze stosunku pracy.

Jeśli rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło już po ogłoszeniu upadłości - roszczenia z tytułu odprawy mogą "spaść" do kategorii drugiej, która zaspokajana jest po wcześniejszym zlikwidowaniu masy upadłości (tj. sprzedaży majątku, ściągnięci wierzytelności itd.) oraz sporządzeniu tzw. planu podziału. W tym zakresie nie ma szczególnych terminów - podział środków i wypłata następuje po wykonaniu czynności, a czas ich wykonania uzależniony jest od składników majątku upadłego.

Można ubiegać się o zapłatę odprawy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, ale trzeba się liczyć z odmową w przypadku, gdy rozwiązanie stosunku pracy miało miejsce w okresie 6 miesięcy poprzedzających dzień wystąpienia niewypłacalności pracodawcy, w dniu wystąpienia niewypłacalności bądź w okresie 4 miesięcy po tym dniu. Za dzień niewypłacalności zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego uważa się datę wydania postanowienia sądu o ogłoszeniu upadłości, a także dzień, w którym wystąpiło niezaspokojenie roszczeń pracowników z powodu braku środków finansowych w przypadku faktycznego zaprzestania działalności przez pracodawcę (uchwała SN z dnia 20 listopada 1996 r., III ZP 6/96).

3.7
/ 5
(liczba głosów: 
6
)
Twoja ocena

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.