Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego czy nadpłata kredytu?

Spłaciłem kredyt gotówkowy w Santander Consumer Banku dn. 17.03, lecz dn. 19.03 napisałem pismo do banku o zwrot przelewu z uwagi na omyłkowe zamknięcie kredytu gotówkowego i prośbę o zwrot pieniędzy na rachunek bankowy. Czy ta gotówka będzie zwrócona do mnie? Czekam na informację, pozdrawiam!

Pytanie od: Krzysztof


Nasz ekspert odpowiada

Umowa o kredyt zobowiązuje bank do udzielenia kredytu tj. wypłaty kredytobiorcy ustalonej sumy pieniężnej, a kredytobiorcę do spłacenia tej kwoty wraz z odsetkami w terminie oznaczonym w umowie kredytu (art. 69 Prawa bankowego). Jeżeli umowa przewiduje możliwość wcześniejszej spłaty - to taka spłata mogła doprowadzić do wygaśnięcia umowy - obie strony wykonały swoje zobowiązania i na skutek wyczerpania tych zobowiązań, umowa wygasła.

Jednakże - jeśli umowa kredytu nie przewiduje możliwości wcześniejszej spłaty i automatycznego skutku tj. uznania, że taka wcześniejsza spłata doprowadziła do wygaszenia zobowiązań kredytobiorcy - i może on domagać się respektowania przez bank zasad spłaty rat w ustalonych terminach, to mamy do czynienia z nadpłatą po stronie kredytobiorcy. W takim przypadku można ubiegać się o przelanie nadpłaty (bądź udostępnienie jej na rachunku) w taki sposób, by kredytobiorca mógł z niej korzystać przez umówiony okres. Nieprecyzyjne zapisy umowy pod tym kątem można oceniać w świetle przepisu art. 457 k.c., który wskazuje, że w razie wątpliwości termin zastrzeżony jest na korzyść dłużnika (tu - kredytobiorcy), co oznaza, że dłużnik może, ale nie musi spełnić zobowiazanie wcześniej.

Decydujace znaczenie dla ustalenia z którą sytuacją mamy do czynienia, będzie miało brzmienie umowy.

5
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.