Zajęcie emerytury przez Urząd Skarbowy a spłata należności podatkowej

Czy urząd skarbowy moze zająć emeryturę chociaż co miesiąc spłacam zadłużenie?

Pytanie od: Ala


Nasz ekspert odpowiada

Podatnik mający zaległości podatkowe, tj. wymagalne i nie spłacone w całości podatki, odsetki i opłaty musi się liczyć z tym, że Urząd Skarbowy może dochodzić od niego zapłaty tych należności w pełnej kwocie, jaka wynika z rozliczenia podatku. Dlatego - nawet jeśli podatnik dokonuje spłat na poczet należności podatkowej - Urząd Skarbowy i tak może prowadzić postępowanie w celu jego wyegzekwowania. Oczywiści spłaty muszą być rozliczane, ale Urząd może dochodzić pozostałej części należności i np. na podstawie tytułu wykonawczego zająć 25% emerytury.

Spłata w ratach

Jak wynika z powyższego, wpłacanie drobnych kwot, nie uchroni podatnika przed postępowaniem egzekucyjnym - chyba że zgodnie z art. 67a i nast. Ordynacji podatkowej - zaległość podatkowa zostanie rozłożona na raty. W tym celu warto zwrócić się do Urzędu Skarbowego z wnioskiem o rozłożenie na raty - jeśli Urząd się przychyli do takiego wniosku, zawrze z podatnikiem umowę (zwykle zwaną "układem"). W takim wypadku - podatnik wykonujący układ zgodnie z jego treścią (tj. wpłacający do urzędu raty zgodnie z treścią układu) powinien być chroniony przed postępowaniem egzekucyjnym.

0
/ 5
(liczba głosów: 
0
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.