Zajęcie emerytury przez ZUS z tytułu egzekucji niealimentacyjnych

5000 zł emerytury na konto, po potrąceniu przez ZUS zajęcia wpływa 2800 zł, jest to jedyny wpływ. Czy ponad 1950 zł jest moje czy komornika?

Pytanie od: Zbyszek


Nasz ekspert odpowiada

Emerytura podlega zajęciu komorniczemu, ale z ograniczeniami mającymi na celu zapewnienie emerytowi środków do życia. Komornik może zająć 25% emerytury w przypadku egzekucji należności niealimentacyjnych i nie dotyczących DPS (art. 140 Ustawy o rentach i emeryturach z FUS) i musi zawsze pozostawić emerytowi (niezależnie od tego jakie świadczenia ściąga) 75% emerytury minimalnej.

Potrącenia realizowane są przez ZUS na podstawie zajęcia od komornika. Kwota wpływająca na rachunek po potrąceniach, może być zajęta przez komornka na podstawie zajęcia rachunku bankowego, w któym limit wynosi wskazane 1950 zł. Jeśli przekazanie przez bank nadwyżki ponad ten limit nie spowoduje naruszenia przepisów o limicie zajęcia emerytury (a w sytuacji opisanej w pytaniu - nie spowoduje), to nadwyżka przypada komornikowi.

5
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.