Zajęcie komornicze konta walutowego

Czy komornik może zablokować środki na koncie walutowym mimo, że mam środki na koncie złotówkowym - dodam, że konta te mam na jednej karcie - i dlaczego komornik nie powiadomił mnie o jakiejkolwiek egzekucji. I czy bank powinien mnie poinformować o blokadzie tych środków?

Pytanie od: waldek


Nasz ekspert odpowiada

Zajęcie rachunku dłużnika w danym banku zwykle automatycznie "rozciąga się" na wszystkie rachunki dłużnika w danym banku. Komornik może zająć cały majątek dłużnika - wszystkie jego części (art. 803 k.p.c.). Wraz z pierwszą czynnością egzekucyjną (np. skierowaniem zajęcia rachunku dłużnika do banku) komornik "doręcza" dłużnikowi zawiadomienie o wszczęciu egzekucji (art. 805 k.p.c.). Tyle przepisy, które zostały uchwalone dość dawno i nie przystają jednak do rzeczywistości tj. tego w jaki sposób prowadzone jest postępowanie egzekucyjne realnie.

Faktycznie zwykle wygląda to w ten sposób, że komornik po otrzymaniu wniosku egzekucyjnego jednocześnie dokonuje zajęcia - aktualnie dzieje się to w drodze elektronicznej) i wysyła zawiadomienie do dłużnika pocztą zwykłą. W efekcie dłużnik zwykle dowiaduje się o postępowaniu egzekcuyjnym, kiedy dostrzega blokadę na rachunku bankowym, albo przelew wykonany przez bank zgodnie z zajęciem komornika.

Bank powinien wykazać dłużnikowi fakt zajęcia rachunku np. w systemie teleinformatycznym, albo na jego żądanie bezpośrednio w banku. Praktyka bankowa nie jest jednolita i w części banków uzyskanie informacji o tym w jakiej sprawie nastąpiło zajęcie i ustalenie komornika prowadzącego sprawę bywa problematyczne. Bank nie ma prawnego obowiązku szczególnego informowania klienta o zajęciu, jeśli nie ma np. takiej funkcjonalności w systemie. Niektóre banki stosują np. wiadomości do klienta, które można odczytać po zalogowaniu się do systemu, ale zwykle mają one ogólny charakter i nie zawierają szczegółowych informacji o postępowaniu egzekucyjnym.

5
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.