Zajęcie komornicze na koncie po umorzeniu postępowania - co robić?

W jaki sposób wyegzekwować od komornika zejście z zajmowanego konta bankowego po umorzeniu postępowania, skoro komornik po otrzymaniu pisma o zwolnienie zajmowanego konta bankowego nic w tym kierunku nie czyni? Co powinienem teraz ja z tym fantem zrobić?

Pytanie od: opolanin66


Nasz ekspert odpowiada

W przypadku umorzenia postępowania bez zwolnienia zajętego rachunku, dłużnik może postąpić w różny sposób, tj. albo spróbować doprowadzić do zdjęcia zajęcia przez bank (szybciej, ale trzeba podjąć pewne czynności i nie zawsze bank uzna je za wystarczające), albo wykorzystać środki prawne przeciwko komornikowi (dłużej, ale czynności komornika bank nie podważy).

Sposób pierwszy:

  • trzeba zwrócić się do komornika o wydanie zaświadczenia o umorzeniu postępowania (art. 827 § 2 k.p.c.),
  • takie zaświadczenie przedstawić w banku wskazując na zasady wynikające z art. 826 k.p.c., tj. skutki umorzenia: Umorzenie postępowania egzekucyjnego powoduje uchylenie dokonanych czynności egzekucyjnych,
  • czekać aż osoby obsługujące kwestię zajęć rachunków w banku skonsultują te dokumenty z departamentem prawnym.

Sposób drugi:

  • wezwać komornika do niezwłocznego skierowania do banku pisma o cofnięciu zajęcia pod rygorem obciążenia go odszkodowaniem i wniesienia skargi na bezczynność z zakreśleniem terminu do wykonania (do wiadomości zainteresowanego),
  • w przypadku bezskutecznego upływu terminu - skierować do sądu skargę na bezczynność domagając się zdyscyplinowania komornika i zasądzenia zadośćuczynienia za przewlekłość,
  • obliczyć szkodę (np. wyższe koszty przelewów, brak możliwości skorzystania z kredytu i wszystkie jego skutki) i wezwać komornika do zapłaty - jak nie zapłaci - dochodzić odszkodowania,
  • ponawiać wezwania do zwolnienia rachunku,
  • skierować zawiadomienie do izby komorniczej w celu uruchomienia odpowiedzialności dyscyplinarnej.



5
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.