Zajęcie ulgi na dziecko przez komornika - czy jest to możliwe?

Komornik zajął mi w urzędzie skarbowy ulgę na dzieci i trochę moich oszczędności. Nie wiem czy tak może. To są moje jedyne oszczędności. W tej chwili nie pracuje i od tamtego roku od lipca byłam na zwolnieniu. Czekam na komisje. Nie mam żadnych pieniędzy do życia. Co mam zrobić?

Pytanie od: Anna


Nasz ekspert odpowiada

Tzw. ulga na dzieci w podatku dochodowym od osób fizycznych powoduje, że dla Urzędu Skarbowego wpłaty zaliczkowe podatku po zsumowaniu i odjęciu ulgi dają nadpłatę, która powinna zostać Pani zwrócona. Niestety roszczenie o zwrot podatku podlega zajęciu przez komornika.

Podstawy prawne

Co prawda Naczelny Sąd Administracyjny z 27 marca 2014 r. w sprawie pod sygnaturą akt II FSK 979/12 stwierdził, że nadpłata w podatku PIT jest niezbywalna i nie może być zajęta w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym przez komornika sądowego na podstawie przepisów o cywilnym postępowaniu egzekucyjnym, niemniej jednak od tego czasu zmieniły się zapisy Ordynacji Podatkowej. Aktualnie zgodnie z art. 76 OP nadpłaty od razu zaliczane są na poczet zaległości i mogą zostać zajęte w postępowaniu cywilnym. 

Jak uniknąć zajęcia ulgi na dziecko przez komornika

Ważne w tym zakresie jest kiedy Pani złoży zeznanie podatkowe i nastąpi wypłata. Jeśli oba te zdarzenia mają miejsce przed doręczeniem do Urzędu Skarbowego pisma komornika z zajęciem, to jest szansa, że otrzyma Pani zwrot podatku. Jeśli komornik będzie pierwszy - wpłata wpłynie do niego.
Więcej informacji o tym co może komornik znajdzie pani w kursie: "Co może windykator i komornik".

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.