Czy mogę reklamować uszkodzoną przesyłkę jeśli nie mam protokołu szkody?

Kupiłam ostatnio suplementy dla psa przez internet, niestety zawartość paczki dojechała do mnie uszkodzona o czym dowiedziałam się już po wyjściu kuriera. Czy mam prawo reklamować przesyłkę jeśli przy odbiorze nie sprawdziłam paczki i nie spisałam protokołu szkody? Kto w takiej sytuacji jest odpowiedzialny za uszkodzenie - sprzedawca czy kurier?

Pytanie od: Agnieszka


Nasz ekspert odpowiada

W przypadku zawarcia umowy sprzedaży na odległość, w razie zniszczenia lub uszkodzenia przesyłki, może wystąpić odpowiedzialność zarówno sprzedawcy jak i przewoźnika.

Dochodzenie odszkodowania jest bardziej skomplikowane, więc pominę ten wątek sygnalizując jedynie, że w razie stwierdzenia uszkodzenia paczki z zewnątrz należy od razu zaznaczyć ten fakt na dokumencie poświadczającym odbiór przesyłki. Jeżeli paczka nie jest uszkodzona w sposób widoczny (a uszkodzona jest zawartość), reklamację do przewoźnika należy złożyć w ciągu 7 dni. Takie złożenie reklamacji pozwoli na dochodzenie roszczeń, jeżeli z jakichkolwiek powodów nie będzie to możliwe wobec sprzedawcy (np. z powodu ogłoszenia upadłości). Należy od razu zaznaczyć, że brak sporządzenia protokołu nie wpływa na odpowiedzialność sprzedawcy.

Sam sprzedawca odpowiada za wady fizyczne i wady prawne rzeczy sprzedanej z tytułu rękojmi. Jest to odpowiedzialność ujęta w art. 556 - 576 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. 2019, poz. 1145 z późn. zm.) – dalej Kc. Odpowiedzialności tej sprzedawca nie może wyłączyć ani ograniczyć.

Wada fizyczna polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową. W szczególności rzecz sprzedana jest niezgodna z umową, jeżeli:

1) nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia;

2) nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór;

3) nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia;

4) została kupującemu wydana w stanie niezupełnym.

Sprzedawca odpowiada za wady, o ile zostały one stwierdzone przed upływem 2 lat od wydania – nie funkcjonuje tu krótszy termin na złożenie reklamacji, jednakże zalecane jest jak najszybsze złożenie reklamacji.

Zgodnie z przepisem art. 5562 Kc jeżeli kupującym jest konsument, a wada fizyczna została stwierdzona przed upływem roku od dnia wydania rzeczy sprzedanej, domniemywa się, że wada lub jej przyczyna istniała w chwili przejścia niebezpieczeństwa na kupującego (zwykle moment wydania). W takim wypadku to sprzedawca musi wykazać, że w chwili wydania towar nie posiadał wad. Takie domniemanie stanowi niezwykle silną ochronę kupującego konsumenta – to nie on musi udowadniać, że w momencie odbieranie przesyłki była ona już uszkodzona.

Od sprzedawcy można żądać usunięcia wady lub wymiany rzeczy (art. 561 § 1 Kc). Można też odstąpić od umowy lub obniżyć cenę, ale tu sprzedawca może jednorazowo zablokować skuteczność skorzystania z tych uprawnień, niezwłocznie naprawiając lub wymieniając rzecz (art. 560 § 1 Kc). Od umowy można odstąpić, gdy wada jest istotna.

Reklamację należy złożyć na piśmie lub w innej postaci pozwalającej na wykazanie faktu złożenia reklamacji, ze wskazaniem wady (uszkodzenie towarów) i odpowiednim żądaniem.

5
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.